Co to jest Mikrodyscektomia


Mikrodyscektomia to zabieg usunięcia przepukliny dyskowej przy zastosowaniu technik mikrochirurgicznych, które w stosunkowo niewielki sposób ingerują w strukturę kręgosłupa. Taki sposób operacji pozwala wypisać pacjenta do domu następnego dnia po zabiegu. Ta operacja kręgosłupa wykonywana jest w znieczulaniu ogólnym, technika ta pozwala na mniejsze cięcie niż w przypadku tradycyjnych metod operacyjnych kręgosłupa. Mniejsza jest również ingerencja w układ kostno-stawowy kręgosłupa. U pacjenta leżącego na brzuchu wykonuje się małe, około 2-3 cm nacięcie w wyznaczonym miejscu, następnie przy pomocy odpowiedniej rozwórki i wziernika przeprowadza się zabieg mikrodyscektomii - zabieg usunięcia przepukliny dyskowej. Może to dotyczyć zarówno odcinka szyjnego kręgosłupa jak i lędźwiowo-krzyżowego.
Pacjent opuszcza szpital na drugi dzień po wykonaniu zabiegu.

Mikrodyscektomia zalecenia


Stan rozerwania pierścienia włóknistego oraz wypchnięcie jądra miażdżystego do kanału kręgowego nazywanego jest potocznie wypadnięciem dysku jest wskazaniem do wykonania mikrodyscektomii. Stan ten powoduje silny ucisk nerwu rdzeniowego i worka oponowego, którego skutkiem jest silny, promieniujący ból w obrębie kręgosłupa (ostry zespół rwy kulszowej).
W przypadku choroby zwyrodnieniowej i dyskopatii szyjnej często przebiegającej z przepukliną jądra miażdżystego dochodzi do ucisku opony, korzeni rdzeniowych i rdzenia. Występują objawy takie jak: bóle karku, bóle głowy, okolicy międzyłopatkowej, bolesne drętwienia (parestezje) barku, ręki, czasem z jej osłabieniem i zanikaniem mięśni.
Natomiast jeśli zmiany zwyrodnieniowe dotyczą odcinka lędźwiowo-krzyżowego Pacjent może cierpieć z powodu: wystąpienia silnego bólu a nawet niedowładu kończyn dolnych, nietrzymania moczu.

Mikrodyscektomia zalety

  • małoinwazyjna operacja kręgosłupa
  • szybka rekonwalescencja i powrót do sprawności
  • szybkie złagodzenie objawów bólowych

Mikrodyscektomia postępowanie pooperacyjne


Należy oczyszczać ranę oraz wymieniać opatrunek. Powrót do pracy możliwy jest po około 4-6 tygodniach. Zarówno neurolog jak i rehabilitant (czasem również inni specjaliści) dostosowują zalecenia indywidualnie dla każdego przypadku i Pacjent powinien się do nich stosować.

Operacje kręgosłupa wykonujemy w Centrum Medycznym w Katowicach.

Go to top