Co to Termolezja?

Termolezja to innowacyjny sposób leczenia bólów kręgosłupa w przypadku, gdy zawodzi leczenie zachowawcze lub istnieją wyraźne przeciwwskazania do leczenia operacyjnego. Zabieg ten polega na termokoagulacji czuciowych zakończeń nerwowych. W tym celu używa się prądu elektrycznego o częstotliwości fal radiowych, dzięki działaniu którego możliwe jest zwalczanie przewlekłego bólu w obrębie dwóch sąsiednich zakończeń nerwowych, co skutkuje przerwaniem wysyłania sygnału bólowego do mózgu.


Termolezja w Katowicach – przebieg

Zabieg wykonywany jest pod kontrolą rentgenowską z podawaniem kontrastu, w znieczuleniu miejscowym, a także lekkim dożylnym. Operator wprowadza pod skórę w okolice kręgosłupa niewielką elektrodę emitującą fale ciepła (70°C) o odpowiedniej częstotliwości radiowej (300–500 kHz). Czas ekspozycji to około 50 sekund. Fale te precyzyjnie skierowane w nerw skutkują niewielką koagulacją (ścięciem się białka). Tkanki nerwu nie zostają zniszczone, mają możliwość regeneracji. Przerwaniu ulega jedynie przewodzenie bodźców bólowych – Pacjent w konsekwencji przestaje odczuwać ból. Termolezja więc jest niczym innym jak wyłączaniem czasowym nerwu. Efekt utrzymuje się do czasu regeneracji nerwu. Pacjent po kilku godzinach po zabiegu zostaje wypisany do domu.


Termolezja wskazania

Termolezja jest zabiegiem leczenia bólu zwłaszcza tzw. bólu neuropatycznego. Wywołany jest on najczęściej przez zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgowych, przez które dochodzi do podrażnienia nerwów i w konsekwencji odczuwania bólu, często będącego lekoopornym. Mowa tu o niektórych rodzajach dyskopatii.


Termolezja zalety

  •  małoinwazyjna chirurgia kręgosłupa
  • Pacjent opuszcza szpital w dniu zabiegu
  • szybka rekonwalescencja i powrót do sprawności
  • precyzyjność – oddziałuje się na konkretny nerw
  • wysoki poziom bezpieczeństwa
  • natychmiastowy efekt
  • zabieg ten można powtarzać wielokrotnie

 

Termolezja postępowanie pooperacyjne

Bezpośrednio po zabiegu nie należy przeciążać organizmu, należy zadbać o odpowiedni odpoczynek. Po upływie około 2. tygodni zazwyczaj można rozpocząć rehabilitację i wrócić do codziennych aktywności.

 

Go to top